Var med på en fin 2-åring

Nu har du chansen att bli delägare i Målbo Herbert, en tvåårig kallblodsvalack efter Mino och Viljar Janne. Herbert har redan gjort sitt premielopp och gick då 2.00,6. Nu fortsätter utbildningen mot treåringssäsongen.

Stammen är det gott om kvalitet i. Fadern Mino sprang in cirka 1,9 miljoner kronor och är son till Moe Odin. Modern Viljar Janne var på pallen 9 gånger på 14 starter. Morfar Alm Viktor har omdömet A för mycket god förärvning.

Herbert delas upp i tio andelar för 5 000 kr styck. I priset ingår all träning fram till och med 31 december 2026. Från januari 2027 hanteras andelarna via EasyKB, och kostnaden beräknas till cirka 1 500 kr per andel och månad. Det går bra att dela en andel med någon annan.

Med unghästar finns inga garantier, men det är också en stor del av tjusningen. Här får du vara med från början.

Vill du veta mer? Kontakta Kajsa Frick eller Dan Hjelm. kajsa.frick@telia.com 070-285 33 31 · 070-569 94 97

Läs mer här